Jak dbać o baterię w smartfonie?

ładowanie iphone

Żywotność baterii stopniowo zmniejsza się wraz z każdym cyklem ładowania. Ładowanie telefonu co najmniej raz w ciągu dnia sprawia, że już po roku wydajność baterii znacząco spada. Aby bateria w Twoim telefonie służyła Ci jak najdłużej, warto zacząć stosować się do poniższych zaleceń.

Wyłącz zbędne funkcje

Możesz przedłużyć żywotność swojej baterii wyłączając zbędne moduły łączności oraz funkcje. W chwili, gdy nie korzystasz z Bluetooth czy WiFi, wyłącz je. Podobnie warto zrobić z odświeżającymi się w tle aplikacjami, których rzadko używasz. Dodatkowo możesz także skorzystać z funkcji automatycznego dostosowywania jasności do warunków otoczenia lub po prostu zmniejszyć jasność ekranu.

Utrzymuj właściwy poziom naładowania

Warto wiedzieć o tym, że ogniwo litowo-jonowe zużywa się z każdym cyklem ładowania, dlatego nie powinno być rozładowywane do 0%. Częste rozładowywanie telefonu może trwale uszkodzić baterię. W związku z tym unikaj całkowitego rozładowania bądź naładowania akumulatora. Zaleca się ładować telefon od 40% do 80-90%.

Używaj oryginalnej ładowarki

Warto zainwestować w oryginalny sprzęt dla naszego smartfonu. W przypadku ładowarki jest to szczególnie ważne, ponieważ chipy obecne w gnieździe lightning chronią telefon przed nagłymi zwarciami oraz skokami napięcia.

Uważaj na temperaturę

Upalne lub mroźne dni mogą stać się prawdziwym wrogiem Twojej baterii. Nie narażaj swojego telefonu – unikaj wystawiania w ciepłe dni na słońce, a w chłodne staraj się go trzymać w wewnętrznej kieszeni kurtki.

Zainstaluj aplikację, która pomoże Ci dbać o baterię

Na obecnym rynku znajduje się wiele aplikacji, które mogą ułatwić nam opiekę nad baterią w smartfonie. Jedną z nich jest alarm, który możemy ustawić, gdy ogniwo zostanie naładowane do określonego poziomu, co pozwala odłączyć nam telefon od ładowania we właściwym czasie. Warto samemu poszukać i znaleźć aplikację, która będzie spełniała nasze oczekiwania.

Jeśli zauważyłeś, że Twój telefon bardzo szybko się rozładowuje, działa znacznie wolniej, w trakcie użytkowania zawiesza się lub wyłącza bez ostrzeżenia przy niskich temperaturach, to znak, że należy wymienić baterię w Twoim Smartfonie.